انواع قرنیز و نکاتی برای خرید آن

قرنیز چیست؟

قرنیز به نواری گفته میشود که در پایین دیوار و در امتداد آن نصب میشود.

معمولا نسبت به دیوار برجسته تر بوده و مهم ترین وظیفه ی آن محافظت از نازک کاری دیوار در برابر صدماتی مانند نفوذ مستقیم رطوبت از کف به دیوار می باشد. قرنیزها معمولا از جنس سنگ, چوب , پلاستیک و یا بتن می باشند.

نکات کلیدی هنگام خرید قرنیز:
  • اگر محیط مورد نظر شما دارای پوشش پارکت لمینیت است سعی نمائید هنگام انتخاب قرنیز یک  یا چند پرده تیره تر از لمینیت و پارکت خود انتخاب نمائید زیرا قرنیز تیره تر جلوه ای زیبا از کناره های دیوارها را برای هر ببننده ای تداعی می کند.
  • درصورتیکه فضای منزل و یا محل کار شما کوچک است و یا ارتفاع سقف ها به اندازه کافی بلند نمی باشد بهتر است از قرنیز ۷ و یا ۹ سانتیمتری استفاده نمائید و اگر ارتفاع سقف شما بیش از سه متر بوده و یا مساحت آن بیشتر از ۱۰۰ متر می باشد ارتفاع ۱۲ و یا ۱۵ سانتیمتری می تواند بهترین گزینه برای شما باشد.
  • به طور کلی یک قرنیز خوب باید دارای ویژگی های زیر باشد: مقاوم و عایق در مقابل گرما , برودت و صدا باشد – نصب و اجرای ان باید اسان و در کمترین زمان انجام شود – در مقابل ضربه باید مقاوم باشد – زیبا و چشم نواز باشد – مقاوم در برابر اب و رطوبت
قرنیز ها را از لحاظ مکان استفاده می توان به انواع ریز تقسیم بندی کرد:
۱. قرنیز ام دی اف ( MDF )

قرنیزام دی اف یکی از قدیمی ترین انواع قرنیزها است که جهت پوشش دیوار و جلوگیری از بروز اسیب به دیوار استفاده میشود .ارتفاع این قرنیز ها ۹٫۷-۱۱-۱۵ سانتی متر در بازار ایران است. قطر این قرنیز ها نیز ۸میلی متر برای کف های سنگ و سرامیک و ۱۶ میلی متر برای کف های پارکت و لمینت بوده است.این نوع از قرنیز از فیبر چوب، صمغ و مواد دیگری ساخته شده است.و همین به علت به راحتی برش می خورند.

در بین انواع قرنیز ها شاید بتوان گفت این نوع از محبوبیت بیشتری برخوردارند و می توانند بهترین انتخاب شما باشند.لازم به ذکر است که این نوع قرنیزها ارزان به حساب نمی آید.

۲. قرنیز چوبی

این نوع قرنیز فقط در مکان هایی مورد استفاده قرار میگیرد که کف سطح مورد نظر پارکت و یا لمینت باشد.

قرنیز چوبی در ابعاد ۹٫۷ – ۱۰ سانتی متر میباشد.

حساسیت بالای قرنیز های چوبی در مقابل اب همواره یکی از دغدغه های در مورد قرنیز های چوبی است.

قرنیز های چوبی به مرور در اثر شستشو پوسیده شده و گاها باعث تجمع موریانه در محل های پوسیدگی میشود.

از نظر قیمت قرنیز های چوبی گران ترین نوع از قرنیز ها می باشند.

۳. قرنیز پی وی سی (PVC)

یکی از جدیدترین انواع قرنیز، نوع PVC است که از چند لایه مختلف پلاستیکی تشکیل شده است و خاصیت آبندی دارد.

از مزایای استفاده این محصول می توان موارد زیر را نام برد:

  • ضد آب
  • ضد حشره
  • نصب آسان
  • مقاوم در برابر پوسیدگی
  • تنوع در طرح و رنگ

  . قرنیز سنگی

به طور معمول  قرنیز سنگی را در فضایی استفاده میکنند که در کف آن از سنگ استفاده شده باشد و بهتر است قرنیز ان هم از همان جنس و ر نگ سنگ کار شده در کف استفاده شود.

محصولات مرتبط